Uroczystości w Naszej szkole - Szczegóły aktualności - Zespół Szkół nr 5 w Lublinie

Tag img 24.01.2024, 15:18

Uroczystości w Naszej szkole

Od 2010 roku w Naszej szkole odbywają się uroczystości związane z realizacją projektu "Katyń...ocalić od zapomnienia".

W latach 2010-2012 uhonorowaliśmy pięciu bohaterów poprzez posadzenie Dębów Pamięci. Od 2013 roku uroczystości mają na celu przybliżenie tragicznej historii pomordowanych, jest to także czas spotkań młodzieży Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II z rodzinami Naszych bohaterów.

Rok 2010 - porucznik Hieronim Czajkowski, kapitan Kazimierz Kalicki, porucznik Piotr Kuczyński

Rok 2011 - porucznik Witold Zipser

2012 - kapitan Stefan Osmulski

18 kwietnia 2023 r. już po raz trzynasty miało miejsce wyjątkowe spotkanie pokoleń przy Naszych Katyńskich Dębach. Był to czas wspomnienia historii tej wielkiej i tej bardzo osobistej. Spotkaliśmy się, by uhonorować Bohaterów przyjętych do Pamięci społeczności Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie, a poprzez Nich oddać cześć wszystkim ofiarom Katyńskiej Zbrodni.

Byli z nami Ci, dzięki którym nie tylko ocalała pamięć, ale i zwyciężyła prawda -Rodziny pomordowanych w katyńskim lesie, Przyjaciele Szkoły:

• Syn kapitana Kazimierza Kalickiego Pan Kazimierz Kalicki wraz z małżonką Grażyną Hryniewską–Kalicką oraz wnukiem Łukaszem Bożkiem
  • Wnuk kapitana Stefana Osmulskiego – Pan Andrzej Stępniewski z rodziną.
  • Pan Stefan Krudowski – sekretarz Stowarzyszenia Rodzina Katyńska
  • Pani Eugenia Kot – nauczyciel szkoły, wieloletni koordynator programu.

Zgodnie z tradycją odbył się apel przy Dębach Bohaterów oraz uroczyste spotkanie w szkolnej auli adresowane do uczniów klas pierwszych. W inscenizacji ,,Marsz cieni'' udział wzięli uczniowie następujących klas:1al,1fl,1ct,2al,3al,3cl,3dt.

W atmosferze skupienia, ciszy i obrazów cieni dotarły do nas historie Bohaterów i ich Rodzin:

• Podporucznika rezerwy Wojska Polskiego Hieronima Czajkowskiego
  • Podporucznika rezerwy Piotra Kuczyńskiego (awansowanego pośmiertnie w 2007 roku na stopień porucznika rozkazem Zwierzchnika Sił Zbrojnych Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego)
  • Porucznika Witolda Zipsera, pośmiertnie odznaczonego Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939
  • Kapitana służby stałej Wojska Polskiego Stefana Osmulskiego, pośmiertnie odznaczonego Krzyżem Kampanii Wrześniowej
  • Kapitana Kazimierza Kalickiego odznaczonego Krzyżem Virtuti Militari oraz Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921 r.

Po zakończonej uroczystości mieliśmy wyjątkową okazję porozmawiać z Gośćmi przy poczęstunku.

Wróćmy wspomnieniami jeszcze raz... zapraszamy na film z uroczystości