Spektakle XIII. Przeglądu Teatralnego - Szczegóły aktualności - Zespół Szkół nr 5 w Lublinie

Tag img 19.03.2024, 15:10

Spektakle XIII. Przeglądu Teatralnego

Nasz XIII Ogólnopolski Przegląd Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II otworzyła Pani Wicedyrektor Małgorzata Kowalczuk. Powitała Gości, Jurorów, Jury Młodzieżowe, Zespoły i całą społeczność Uczniowską. Życzyła udanych występów i niezapomnianych wrażeń.

na scenie występuje teatr pierwsze kroki

Teatr Pierwsze kroki

Jako pierwszy na scenie wystąpił nasz szkolny Teatr Pierwsze kroki z Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie, który zaprezentował spektakl pt. „Świat iluzji. Dokąd zmierzasz Zuzanno?”. Uczniów przygotowywała Pani Małgorzata Olewińska-Kiszczak. Sztuka pokazuje wpływ współczesnego świata na dojrzewanie. Naszą uwagę przykuło użycie młodzieżowego języka przez aktorów. Bohaterka pod naciskiem rówieśników zmienia swoje zachowanie i popada w wiele problemów. Profesjonalnie przygotowani aktorzy zaskoczyli widzów idealnym oddaniem brutalnej rzeczywistości z jaką zmagają się nastolatkowie.

Teatr Młodzieżowy INWENCJA

Jako drugi wystąpił Teatr Młodzieżowy INWENCJA z Dzielnicowego Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej "Czechów" w Lublinie. Pod okiem Pani Katarzyny Szczepaniak zaprezentowali spektakl pt. „Fredracje”. Grupa teatralna odniosła się do tekstów Aleksandra Fredry. Aktorzy opowiedzieli o kobietach, emocjach i miłości. W ich skomplikowanym świecie pojawiają się mężczyźni, którzy nie zawsze spełniają niewieście oczekiwania. Młodzi aktorzy zachęcali do kochania najpierw samego siebie, a potem innych. Grupie udało się zaciekawić scenariuszem i muzyką. Momentami rozśmieszali w sposób twórczy zebraną publiczność.

Studio Aktorskie Kurtyna

Na scenie pojawił się zespół ze Studia Aktorskiego Kurtyna w Lublinie. Przedstawili spektakl pt. „Noc spadających gwiazd". Grupa pracowała pod opieką Pani Ismeny Maślankiewicz. Sztuka przedstawia tragiczny los Żydów. Aktorzy w niezwykle emocjonujący sposób pokazali okrutne czasy II wojny światowej. Makabrycznym scenom towarzyszyła odpowiednio dopasowana muzyka. Naszą uwagę przykuła również scenografia. Młodzi artyści swym trudnym tematem poruszyli widzów.

Grupa Teatralna ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II

Kolejny spektakl pt. „Klepsydra” przedstawiła Grupa Teatralna ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zaborzu. Zespół przygotował Pan Roman Walenciak. Przebyli długą drogę, jadąc ponad sześć godzin, żeby zaprezentować swoje talenty. Spektakl zainspirowany był homilią Jana Pawła II, wygłoszoną w Turynie w 1980 roku. Opowiada o dziewczynce podróżującej w czasie, która spotyka ludzi uzależnionych od internetu. Aktorzy poprzez swoje przedstawienie zachęcają nas do oderwania się od nowych technologii, by móc spotkać się z drugim człowiekiem.

TEATR KROPKA PO PROSTU

Spektakl pt. "Nie wolno" zaprezentował TEATR KROPKA PO PROSTU z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie. Artyści wystąpili pod okiem Pani Katarzyny Kasprzyckiej. Przedstawienie pokazuje historię rodziny Ulmów, która jest nam dobrze znana za postawę heroicznego poświęcenia dla drugiego człowieka. Decyzja rodziców Józefa i Wiktorii o ukrywaniu Żydów, spowodowała tragedię nie tylko dla nich samych, ale też dla ich dzieci. Przejmujące teksty wypowiedziane i wyśpiewane przez aktorów sprawiły, że widownia zamarła w ciszy. Młodzi artyści wycisnęli łzę na twarzach wielu osób oglądających spektakl. Dzięki nim mogliśmy pochylić się nad wartością życia.

Róża Wojtaś z Teatru SPUT²

Na naszej scenie wystąpiła Róża Wojtaś z Teatru SPUT² z Puławskiego Ośrodka Kultury "Dom Chemika" w Puławach. Aktorka pracowała pod opieką Pani Katarzyny Grudzień. Przedstawiła spektakl pt. „Księżniczka”, dla którego inspiracją był tekst „ONY” Marty Guśniowskiej. Aktorka wcieliła się w rolę księżniczki, która wyrusza na poszukiwania ojca. Poruszyła trudny temat miłości i różnych etapów naszego życia. Przedstawiła świat widziany oczami dziecka. Monogram był zrealizowany w spokojnym i harmonijnym klimacie. Mimo jednej aktorki sztuka była utrzymana na wysokim poziomie artystycznym.

Alicja Wojnarowska

Jako ostatni został zaprezentowany spektakl pt. „cudawianki” przez Alicję Wojnarowską z II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy. Reżyserem spektaklu jest Pani Dominika Migoń-Madura. Aktorka monodramu pracowała pod opieką Pani Katarzyny Lamberskiej-Kot. Artystka wcieliła się w rolę młodej dziewczyny, która opowiada o nieszczęśliwej miłości i małżeństwie. Akcja rozgrywa się na wsi, co podkreślają pieśni wykonane przez Alicję w ludowym stylu. Przedstawienie było inspirowane polskim folklorem. Sztuka została utrzymana w mrocznej i tajemniczej atmosferze. Zaciekawiła nas prostotą stylu i sposobem wykonania przez młodą i utalentowaną dziewczynę.