Sąd nad królem Stanisławem Augustem Poniatowskim - Szczegóły aktualności - Zespół Szkół nr 5 w Lublinie

Tag img 25.04.2024, 12:48

Sąd nad królem Stanisławem Augustem Poniatowskim

Dnia 24 kwietnia 2024 r., w ramach zajęć historii zainspirowanymi dziejami naszych przodków, uczniowie klasy 2bl postanowili zdobytą wiedzę wykorzystać w sposób kreatywny. Przygotowali pod opieką nauczycielki historii pani Sylwii Niemiec przedstawienie „Sąd nad królem Stanisławem Augustem Poniatowskim”. Obradom towarzyszyła myśl przewodnia: „Niechaj każdy miłość własną- kraju miłości poświęci.”

uczniowie odgrywają obrady sejmu

Atmosfera zgromadzenia była gorąca…
W pierwszej części wprowadzającej w obrady, kilkoro uczniów przebranych za zaborców pod postaciami piekielnych mocy odegrało pantomimę obrazującą rozbiory i upadek państwa polskiego. (Patrycja Węgorek, Julka Jusiak, Martyna Czernicka, oraz Dominik Jurkiewicz- wcielił się w Polskę).

W dalszej części klasa przypomniała przyczyny upadku państwa polskiego. W końcu doszło do rozprawy sądowej. Sąd (Paulina Ziemińska) przesłuchał świadków- Stanisława Konarskiego (Nikola Klusek), Tadeusza Kościuszkę (Ula Głaz), i Hugo Kołłątaja (Nikodem Florek). Wszyscy jednoznacznie wskazali na wielkie zasługi króla, ale też potwierdzili Jego współpracę z Rosją.

Wobec trudnej decyzji Sąd wysłuchał mów końcowych. Najpierw zabrali głos oskarżyciele (Kamil Próchnicki, Ludwik Kuźmicz), którzy nie szczędzili królowi krytyki i jednoznacznie wskazywali na zdradę, która doprowadziła do upadku Rzeczpospolitej na 123 lata. Następnie Sąd poprosił o zabranie głosu obrońców Króla, którego reprezentowała Mecenas Oliwia Bodenko oraz mecenas Oliwia Schiwy. Pomimo wielu argumentów, za tym, że król jednak przeprowadzał reformy i próbował ratować kraj, przemowa nie zyskała aprobaty ławników. Decyzją klasy Król Stanisław August Poniatowski został okrzyknięty zdrajcą!
Na tym lekcja dobiegłaby końca gdyby nie niespodziewana interwencja Tadeusza Kościuszki, który próbował zbrojnie powstrzymać prokuratora dalszych czynności :) Całej klasie ów pojedynek jak i cała rozprawa sprawiła wiele radości i wzbudziła wiele emocji. Na tyle dużych, że cała klasa postanowiła na koniec spontanicznie zaśpiewać rotę!

Cała rozprawa przebiegła w dynamiczny i profesjonalny sposób. Młodzi aktorzy niezwykle naturalnie odegrali swoje role.