"Katyń...ocalić od zapomnienia" - Szczegóły aktualności - Zespół Szkół nr 5 w Lublinie

Tag img 11.04.2024, 19:47

"Katyń...ocalić od zapomnienia"

Od 2010 roku w Naszej szkole odbywają się uroczystości związane z realizacją projektu "Katyń...ocalić od zapomnienia". W latach 2010-2012 uhonorowaliśmy pięciu bohaterów poprzez posadzenie Dębów Pamięci.

pięciu uczniów stoi przy portretach poległych oficerów

Od 2013 roku uroczystości mają na celu przybliżenie tragicznej historii pomordowanych, jest to także czas spotkań młodzieży Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II z rodzinami Naszych bohaterów.
Rok 2010 - porucznik Hieronim Czajkowski, kapitan Kazimierz Kalicki, porucznik Piotr Kuczyński
Rok 2011 - porucznik Witold Zipser
Rok 2012 - kapitan Stefan Osmulski

11 kwietnia 2024 r. już po raz czternasty miało miejsce wyjątkowe spotkanie pokoleń przy Naszych Katyńskich Dębach.

Był to czas wspomnienia historii tej wielkiej i tej bardzo osobistej. Spotkaliśmy się, by uhonorować Bohaterów przyjętych do Pamięci społeczności Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie, a poprzez Nich oddać cześć wszystkim ofiarom Katyńskiej Zbrodni.
Byli z nami Ci, dzięki którym nie tylko ocalała pamięć, ale i zwyciężyła prawda -Rodziny pomordowanych w katyńskim lesie, Przyjaciele Szkoły:

• Syn kapitana Kazimierza Kalickiego Pan Kazimierz Kalicki wraz z małżonką Grażyną Hryniewską–Kalicką oraz wnukiem Łukaszem Bożkiem
  • Wnuk kapitana Stefana Osmulskiego – Pan Andrzej Stępniewski wraz z małżonką Barbarą Stępniewską.
  • Wnuk porucznika Piotra Kuczyńskiego – Pan Wiesław Tekeli z towarzyszącym wnukiem Filipem
  • Pan Jacek Białas -sekretarz Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Lublin
  • Pani Eugenia Kot – nauczyciel szkoły, wieloletni koordynator programu.
  • Pan Marian Klimczak -wieloletni dyrektor szkoły, nauczyciel historii, inicjator w szkole programu „Katyń-ocalić od zapomnienia”

Zgodnie z tradycją odbył się apel przy Dębach Bohaterów oraz uroczyste spotkanie w szkolnej auli adresowane do uczniów klas pierwszych. W inscenizacji ,,Artefakty, relikwie, liczby'' udział wzięli uczniowie następujących klas:2al,2dl, 2fl, 2ct, 3al, 4at.

W atmosferze skupienia, ciszy, szumu wiatru dotarły do nas historie Bohaterów i ich Rodzin:

• Podporucznika rezerwy Wojska Polskiego Hieronima Czajkowskiego
  • Podporucznika rezerwy Piotra Kuczyńskiego (awansowanego pośmiertnie w 2007 roku na stopień porucznika rozkazem Zwierzchnika Sił Zbrojnych Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego)
  • Porucznika Witolda Zipsera, pośmiertnie odznaczonego Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939
  • Kapitana służby stałej Wojska Polskiego Stefana Osmulskiego, pośmiertnie odznaczonego Krzyżem Kampanii Wrześniowej
  • Kapitana Kazimierza Kalickiego odznaczonego Krzyżem Virtuti Militari oraz Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921 r.

Po zakończonej uroczystości mieliśmy wyjątkową okazję porozmawiać z Gośćmi przy poczęstunku.