Gala XIII. Ogólnopolskiego Przeglądu Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II - Szczegóły aktualności - Zespół Szkół nr 5 w Lublinie

Tag img 18.03.2024, 21:30

W dniu 18 marca 2024 roku ponownie odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Przegląd Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II „Złota Maska”.

nagrodzone teatry na scenie

To już trzynasta edycja tego wydarzenia. Po raz kolejny utalentowana młodzież poruszyła nas swoimi umiejętnościami scenicznymi, wrażliwością, dojrzałością.

Przegląd to ważne wydarzenie dla jego uczestników – aktorów i widzów, jurorów; to wyjątkowe spotkanie ludzi, dla których credo życiowym stały się słowa Jana Pawła II „Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”.

Przegląd patronatem objęli:

Ks. dr hab. Stanisław Budzik – Arcybiskup Metropolita Lubelski

Pan dr Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin

Pan Tomasz Szabłowski – Lubelski Kurator Oświaty

Wystąpiły zespoły:

1. Teatr Pierwsze Kroki - Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II; Lublin
  2. Teatr Młodzieżowy INWENCJA - Dzielnicowy Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej "Czechów"; Lublin
  3. Studio Aktorskie Kurtyna; Lublin
  4. Grupa Teatralna ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II; Zabór
  5. TEATR KROPKA PO PROSTU - IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika; Lublin
  6. Teatr SPUT2 - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"; Puławy
  7. ALICJA WOJNAROWSKA - II Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Twardowskiego; Dębica

Występy oceniało Jury w składzie:

Pan Jacek Brzeziński – aktor Teatru Provisorium, człowiek kultury

Pan Jan Bartosik – animator kulturalny, autor hymnu naszej szkoły i współtwórca tradycji teatru Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II

ks. dr Mariusz Lach - asystent w Katedrze Dramatu i Teatru KUL, kierownik artystyczny teatru studenckiego ITP

Pani Małgorzata Adamczyk – absolwentka teatrologii i filologii polskiej KUL, reżyserii teatru dla dzieci i młodzieży Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, drama I stopnia Szkoła Machulskich; kierownik działu edukacji teatralnej w Teatrze im. H. CH. Andersena w Lublinie

Pan Marcin Strug – student humanistyki cyfrowej, aktor i prezes Teatru ITP, animator kulturalny

Obecni byli Goście:

Pan dr Tomasz Górka – sekretarz Instytutu Jana Pawła II KUL, w imieniu ks. prof. Marka Słomki - Dyrektora Instytutu Jana Pawła II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Pan Mieczysław Hasiak – przyjaciel Szkoły

Pan Sławomir Głaz - Przewodniczący Rady Rodziców Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie

Pan Marian Klimczak - wieloletni Dyrektor Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie

Pani Urszula Buglewicz - redaktor Niedzieli; obecna podczas występów konkursowych.

Podczas Gali

Pani Dyrektor Iwona Lipiec, Gospodarz Szkoły i Przeglądu Teatralnego skierowała podziękowania dla Patronatów i Jurorów. Pani Dyrektor witając przybyłych na Galę Przeglądu, zwróciła uwagę na wyjątkową tematykę spektakli. Podkreśliła wartość wydarzenia w naszym zabieganym świecie i zaznaczyła, że celem Przeglądu jest dostrzeżenie i wyrażenie wartości obecnych w nauczaniu Patrona Szkoły Jana Pawła II. Świat teatru przenosi nas bowiem w artystyczny wymiar myślenia.

Do zebranych skierował słowa wdzięczności były dyrektor szkoły pan Marian Klimczak, dziękując za zaproszenie na Galę Przeglądu i kontynuowanie idei przedsięwzięcia.

Podziękowania za udział wręczyła uczestnikom Przeglądu Pani Dyrektor Iwona Lipiec.

Nagrody

Po raz szósty została wręczona Nagroda Imienia Elżbiety Hasiak- dedykowana instruktorom zespołów. Wręczyli ją ksiądz dr Mariusz Lach i Pan Mieczysław Hasiak. Nagrodę otrzymał Pan Roman Walenciak.

Jury Przeglądu po niełatwych obradach przyznało „Złotą Maskę” TEATROWI KROPKA PO PROSTU z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie za spektakl „Nie wolno”.

Młodzieżowe Jury przyznało Nagrodę Publiczności TEATROWI KROPKA PO PROSTU za spektakl „Nie wolno”.

Jury przyznało równorzędne wyróżnienia za grę aktorską i formę teatralną dla:

• Alicji Wojnarowskiej z II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy
  • Andrija Havrylenki z Grupy Teatralnej ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II Zaborzu
  • Teatru Młodzieżowego INWENCJA przy Dzielnicowym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Czechów w Lublinie
  • Kingi Mitrut ze Studia Aktorskiego Kurtyna w Lublinie
  • Róży Wojtaś z Teatru SPUT2 Puławskiego Ośrodka Kultury Dom Chemika w Puławach
  • Aktorów z TEATRU KROPKA PO PROSTU z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie:
    • Krzysztofa Gorzkiewicza
    • Adama Wąsika
    • Igora Markuszewskiego.

Jury przyznało równorzędne wyróżnienia dla :

• Teatru Pierwsze Kroki z Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie
  • Grupy Teatralnej ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zaborzu
  • Studia Aktorskiego Kurtyna w Lublinie

Widzowie byli pod wrażeniem artystycznych umiejętności młodych aktorów.

Zgodnie z tradycją Przeglądu na zakończenie teatralnego święta wystąpił nagrodzony TEATR KROPKA PO PROSTU ze spektaklem ,,Nie wolno" skłaniającym do zadumy, poruszającym wyobraźnię, serca i umysły.

Serdecznie dziękujemy przybyłym Gościom za obecność, Zespołom za zaprezentowanie swoich artystycznych talentów oraz Instruktorom za ich nieocenioną pracę.

Zapraszamy za rok!