Udział klas 2bl i 2fl w Dniu Otwartym na UP w Lublinie - Szczegóły aktualności - Zespół Szkół nr 5 w Lublinie

Tag img 11.03.2024, 11:28

Udział klas 2bl i 2fl w Dniu Otwartym na UP w Lublinie

Dnia 07 marca 2024 r. uczniowie z klasy 2bl i 2fl pod opieką p. Michała Pałysa wzięli udział w Dniach Otwartych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz warsztatach praktycznych w ramach współpracy z naszą szkołą.

Uczennice oglądają stoisko dotyczące wzrostu mikroorganizmów na podłożach mikrobiologicznych

Na początku uczniowie wysłuchali wykładu „Egzamin maturalny z biologii – praktyczne wskazówki, który przybliżył nowe zmiany, uwagi techniczne i na co zwrócić uwagę aby zdać maturę z dobrym wynikiem.

Po wykładzie uczniowie mieli okazję wysłuchać występu chóru akademickiego oraz obejrzeli stoiska tematyczne studenckich kół naukowych i organizacji studenckich.

Następnie uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych nt. „Co kryje w sobie komórka roślina” na których samodzielnie wykonali preparaty mikroskopowe oraz mogli zaobserwować zjawisko plazmolizy i deplazmolizy. Zajęcia przeprowadziła p. dr inż. Aneta Sulborska-Różycka.

Na zakończenie uczniowie wzięli udział w warsztatach na temat inteligencji emocjonalnej organizowanych przez Międzywydziałowe Studenckie Koło Naukowe Zrównoważonego Rozwoju Personalnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, reprezentowane przez studentki: Annę Pędziwiatr, Wiktorię Boruszko oraz opiekuna koła dr inż. Annę Kaczorowską. Celem warsztatów było rozwijanie umiejętności radzenia sobie z emocjami oraz budowania zdrowych relacji międzyludzkich.

Warsztaty rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia teoretycznego na temat inteligencji emocjonalnej oraz jej znaczenia w życiu codziennym. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, dlaczego inteligencja emocjonalna jest ważnym aspektem ich rozwoju osobistego, jak wpływa na sukcesy w szkole, pracy oraz relacje z innymi ludźmi. Następnie uczestnicy wykonali test sprawdzający ich poziom w każdym z czterech kluczowych filarów budujących inteligencję emocjonalną: samoświadomości i samokontroli, należących do kompetencji osobistych, oraz świadomości społecznej i zarządzanie relacjami, zaliczanych do kompetencji społecznych. W ramach ćwiczeń uczniowie wykonywali przykładowe zadania i symulacje sytuacji życiowych, mające zachęcić ich do dalszego rozwijania poszczególnych obszarów EQ.
Warsztaty o inteligencji emocjonalnej okazały się nie tylko aktywizujące, ale także inspirujące i motywujące dla uczestników, którzy z zainteresowaniem angażowali się we wszystkie proponowane dyskusje i zadania.

Uczniowie wyrazili nadzieję na kontynuację tego typu inicjatyw, wspierających całościowy rozwój młodego pokolenia.