Patron Szkoły - Zespół Szkół nr 5 w Lublinie

Nasz Patron - Święty Jan Paweł II

1920 - 2005

MyÅ›l przewodnia na rok szkolny 2023/20234

"Rodzina jest drogÄ… pierwszÄ… i najważniejszÄ… jednÄ… i niepowtarzalnÄ…, tak jak niepowtarzalny jest każdy czÅ‚owiek."

Dla nas spoÅ‚ecznoÅ›ci ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ nr 5 im. Jana PawÅ‚a II w Lublinie Osoba Patrona jest niepodważalnym autorytetem. WybierajÄ…c Patrona Naszej SzkoÅ‚y nie kierowaliÅ›my siÄ™ modÄ… lecz Å›wiadomie szukaliÅ›my autorytetu - źródÅ‚a wartoÅ›ci. Osoba Jana PawÅ‚a II i Jego nauczanie - to dla nas niezmiennie wiarygodny drogowskaz w codziennej pracy dydaktycznej i wychowawczej.

W odwoÅ‚aniu do nauki Karola WojtyÅ‚y - Jana PawÅ‚a II zbudowaliÅ›my autorski program wychowawczy. Podstawowym celem naszych dziaÅ‚aÅ„ jest upowszechnianie humanistycznych wartoÅ›ci, wynikajÄ…cych z nauki Naszego Patrona. W codziennej pracy z mÅ‚odzieżą szczególnÄ… uwagÄ™ zwracamy na wskazywanie prawdziwych wartoÅ›ci, by mÅ‚ody czÅ‚owiek mógÅ‚ odnaleźć siebie samego w otaczajÄ…cym go - peÅ‚nym wyzwaÅ„ - Å›wiecie. Personalizm Jana PawÅ‚a II podkreÅ›la wolność i odpowiedzialność jednostki za wÅ‚asne życie, jednoczeÅ›nie wskazujÄ…c na fakt, że można realizować tÄ™ odpowiedzialność tylko w stosunku do swoich bliźnich. StÄ…d kÅ‚adziemy nacisk na wskazywanie wartoÅ›ci dobra pÅ‚ynÄ…cego z bezinteresownego dziaÅ‚ania na rzecz innych. Idea ta – to nasza myÅ›l przewodnia, której znaczenie wspierajÄ… dziaÅ‚ania ksztaÅ‚tujÄ…ce postawÄ™ patriotycznÄ…, a także dziaÅ‚ania podkreÅ›lajÄ…ce wartość pracy oraz rolÄ™ sztuki w Å¼yciu czÅ‚owieka.

Jan PaweÅ‚ II dziÄ™ki swoim doÅ›wiadczeniom, postawie i twórczoÅ›ci jest dla nas godnym zaufania przewodnikiem, który wskazuje, jak pamiÄ™tać o przeszÅ‚oÅ›ci, być odpowiedzialnym za teraźniejszość i dojrzale kreować przyszÅ‚ość. Deprecjonowanie w przestrzeni publicznej Osoby Naszego Patrona spoÅ‚eczność ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ nr 5 im. Jana PawÅ‚a II w Lublinie odbiera jako pomniejszanie wartoÅ›ci naszej codziennej wspólnej pracy dydaktycznej i wychowawczej.

SpoÅ‚eczność ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ nr 5
im. Jana PawÅ‚a II w Lublinie