Relacja z zakończonego stażu w Grecji Numer projektu: 2023-1-PL01-KA121-VET-000118151 - Szczegóły aktualności - Zespół Szkół nr 5 w Lublinie

Tag img 29.04.2024, 08:32

W ramach realizacji akredytowanego projektu na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego, realizowanego ze środków Programu Erasmus+, uczniowie trzecich klas Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego i drugiej klasy Branżowej Szkoły Gastronomicznej I stopnia Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie mieli możliwość odbycia staży zawodowych na Riwierze Olimpijskiej. Celem wyjazdu było podniesienie kompetencji zawodowych młodzieży, zdobycie nowych doświadczeń oraz zwiększenie świadomości ekologicznej.

Grupa uczniów stoi na tle wodospadu w miejscowości Edessa

7 kwietnia 2024 rozpoczęła się dla 21 uczniów naszej szkoły przygoda w Grecji.

Dzięki współpracy z firmą Greek Culture Education w Nei Pori przez dwa tygodnie młodzież realizowała staże zawodowe w lokalnych restauracjach, hotelach i biurach turystycznych, podnosząc swoje zawodowe kwalifikacje i rozwijając umiejętności językowe.

Uczniowie w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz przygotowywali potrawy, poznając lokalne produkty i sekrety zdrowej kuchni śródziemnomorskiej oraz wdrażając w swojej pracy ideę zero waste.

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik organizacji turystyki pod okiem greckich mentorów poznawali walory turystyczne Grecji, przygotowywali różnorodne oferty turystyczne, planowali wycieczki po Riwierze Olimpijskiej i uczyli się zasad ekoturystyki.

Uczniowie w zawodzie technik hotelarstwa wykonywali prace porządkowe, realizowali zadania w recepcji hotelowej, wykorzystując nowoczesne technologie informacyjne i poznając ekologiczne rozwiązania w zarządzaniu hotelem.

Dzięki podejmowanym przed mobilnością działaniom, takim jak warsztaty psychologiczne, przygotowanie kulturowe czy szkolenie BHP, nasi uczniowie realizowali staż zagraniczny dobrze przygotowani. Doskonale poradzili sobie z zadaniami wykonywanymi w miejscu pracy, przełamując bariery językowe i kulturowe. W ocenie greckich tutorów nasi uczniowie wyróżniali się nie tylko umiejętnościami zawodowymi, ale także wysoką kulturą osobistą, odpowiedzialnością, punktualnością i sprawnym działaniem w grupie.

Staże zagraniczne to nie tylko praca.

To także czas na poznawanie greckiej kultury, historii, tradycji i obyczajów.

Saloniki – serce północnej Macedonii, były pierwszym miejscem, które poznali nasi uczniowie. Biała Wieża, Forum Romanum, ogromy pomnik Aleksandra Wielkiego przy nadmorskim bulwarze oraz przepiękna Bazylika św. Dymitra wprawiły wszystkich w zachwyt.

Kolejna wyprawa zaprowadziła uczniów do Tesalii, gdzie podziwiali zawieszone między niebem a ziemią Meteory – stożkowate, o monstrualnych kształtach skały, na szczytach których wieki temu ulokowały się prawosławne klasztory.

Uczniowie zwiedzili średniowieczną twierdzę Platamonas, a następnie dotarli do Paleos Panteleimonas, niewielkiej wioski greckiej na zboczu masywu Olimp, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok.

Ogromne wrażenie wywarły wodospady w miejscowości Edessa, a kąpiel w gorących źródłach Pozar pozwoliła odetchnąć po pierwszym tygodniu pracy.

Codzienne spacery po okolicy pozwoliły podziwiać malowniczy krajobraz i rozkoszować się widokiem Olimpu i Morza Egejskiego.

Uczestnictwo uczniów w projekcie zostało potwierdzone certyfikatami w języku polskim i angielskim, które stażyści otrzymali w ostatnim dniu stażu. Wkrótce otrzymają także dokument Europass Mobilność, który potwierdzi zdobyte umiejętności zawodowe oraz nabyte kompetencje społeczne.

Opiekę nad uczniami sprawowały wicedyrektor szkoły pani Monika Milczak oraz koordynator projektu pani Dorota Kijewska.

Wszyscy, pełni nowych doświadczeń i niezapomnianych wrażeń, wrócili do Lublina w sobotę 20 kwietnia 2024.

Filmiki z wyjazdów:

filmik pierwszy - pierwsze dni w Grecji

filmik drugi - relacja po pierwszym tygodniu staży

filmik trzeci - relacja końcowa