Nasza Wycieczka Literacka - Szczegóły aktualności - Zespół Szkół nr 5 w Lublinie

Tag img 08.03.2024, 14:40

Nasza Wycieczka Literacka

05 marca 2024 biblioteka szkolna zorganizowała wycieczkę, której celem było poznanie postaci pisarzy i poetów szczególnie związanych z naszym miastem.

Uczniowie siedzą w czytelni w bibliotece słuchają wykładu

Było ich wielu m. in. J. Czechowicz, J. Kochanowski, M. Rej, S. Żeromski, F. Arnsztajnowa, J. Hartwig, B. Prus, S. Klonowic, W. Pol, Biernat z Lublina, J .I. Kraszewski, I. Krasicki.
Zainteresowaliśmy się szczególnie tymi, których znaliśmy z lekcji języka polskiego. Pomogła nam w tym Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego. Obejrzeliśmy fragmenty rękopisów Józefa Czechowicza, Bolesława Prusa i Stefana Żeromskiego. Wiemy również, jak się zapisać do Biblioteki i skorzystać z jej zbiorów.
Po wizycie w Wojewódzkiej Bibliotece przeszliśmy na Stare Miasto. Uczniowie z klasy turystycznej: Piotr Janczarek i Andżelika Kowalczuk przeprowadzili nas literackim szlakiem. Zakończyliśmy wycieczkę w najstarszej w Lublinie „Piekarni Kuźmiuka” na ul. Furmańskiej, słynnej z cebularzy lubelskich.

Uczestnikami wycieczki byli łącznicy z biblioteką z klas pierwszych oraz uczniowie, którzy biorą udział w życiu kulturalnym naszej szkoły lub są wzorowymi czytelnikami.

Pomysłodawcą wycieczki i opiekunem była Pani Janina Staniak.