Dzień biologiczno-chemiczno-teatralny w klasie 1bl - Szczegóły aktualności - Zespół Szkół nr 5 w Lublinie

Tag img 10.04.2024, 11:39

Dzień biologiczno-chemiczno-teatralny w klasie 1bl

Dnia 9.04.2024 r. klasa 1bl pod opieką p. Michała Pałysa wzięła udział w spektaklu pt. „Pierwiastki życia", w którym przemówiła do Wszystkich obecnych postać Marii Curie-Skłodowskiej, utrwalona w monumencie stojącym na placu głównym Dzielnicy Uniwersyteckiej.

Uczniowie z wychowawcą pod pomnikiem Marii Curie – Skłodowskiej na placu głównym Dzielnicy Uniwersyteckiej

Po przedstawieniu w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka młodzież uczestniczyła w warsztatach biologiczno-chemicznych w Instytucie Nauk Biologicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w ramach współpracy z naszą szkołą.

Sztuka „Pierwiastki życia” to połączenie dynamicznej narracji z muzyką, choreografią i scenografią.

Pomysłodawczynią i producentką spektaklu jest Dyrektorka Chatki Żaka Izabela Pastuszko. Scenariuszem i reżyserią zajął się Marcin Wąsowski. Muzykę skomponował Michał Iwanek. Scenografie opracowali studenci Wydziału Artystycznego UMCS pod kierunkiem dra hab. szt. Roberta Kuśmirowskiego. Uczniowie poprzez sztukę poznali kim naprawdę była patronka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i dowiedzieli się, że zmieniła świat nauki i nie tylko! Jej odwaga, pasja stały się inspiracją dla przyszłych pokoleń. Ponadto Maria Curie-Skłodowska jako geniusz naukowy, wykonujący tytaniczną pracę, a zarazem skromna kobieta pokonała w swoim życiu liczne przeszkody, nie tracąc zamiłowania do nauki

W Instytucie Nauk Biologicznych KUL młodzież wzięła udział w trzech ćwiczeniach laboratoryjnych:

• W pierwszym warsztacie uczniowie oznaczali kwasowość potencjalną mleka, która polega na miareczkowaniu alkacymetrycznym próbki mleka mianowanym roztworem wodorotlenku sodu w obecności fenoloftaleiny jako wskaźnika. Następnie wykonali odpowiednie obliczenia chemiczne i na ich podstawie obliczali kwasowość potencjalną mleka oraz wyrazili ją w stopniach Soxhleta-Henkla. Uzyskane wyniki pozwoliły na ocenę jakości badanego mleka.
  • W drugim warsztacie uczniowie mieli za zadanie ocenić wrażliwość bakterii na wybrane leki na podstawie interpretacji dla metody dyfuzyjno-krążkowej.
  • W trzecim warsztacie uczniowie zapoznali się z zasadą działania skaningowego mikroskopu elektronowego dzięki któremu strukturę wewnętrzną możemy charakteryzować z wykorzystaniem wiązki ulegającej ugięciu emitując sygnał dyfrakcji elektronów oraz emitowane promieniowanie rentgenowskie dostarcza nam informacji o składzie chemicznym próbki. Ponadto młodzież dowiedziała się w jaki sposób przygotowywane są preparaty oraz obejrzała różnorodne obiekty pod mikroskopem.