jon fosse laureat literackiej nagrody nobla 2023

Literacka Nagroda Nobla ma 122 lata, została ustanowiona na mocy testamentu Alfreda Nobla. Nagrodę przyznaje składająca się z 18 osób Akademia Szwedzka, którą tworzą pisarze, poeci, filolodzy, i historycy. Nad wyborem laureata pracuje Komitet Noblowski ( w tym roku 6 osób)

Akademia Noblowska nagrodziła Jona Fosse - pisarza, dramaturga, poetę, tłumacza „za nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane”.

W jego twórczości można znaleźć fascynację zwyczajnością, normalnym, powolnie płynącym życiem, doświadczeniem samotności.

To, co wyróżnia Fossego na tle innych norweskich twórców, to język, w którym pisze. Czyli nynorsk: język nowonorweski i mniejszościowy.

Decyzja akademii noblowskiej daje nam wiele do myślenia, bo pokazuje, że Komitet Literackiej Nagrody Nobla zwraca się w stronę tradycji pisarskich kontynentu. Honorując Fossego, odwołuje się do języków mniejszościowych, elitarnych i wysoko artystycznych. To bardzo ciekawy Nobel literacki.

W Polsce publikowano głównie jego dramaty, a w tym roku ukazał się pierwszy tom jego opus magnum „Drugie imię. Septologia”. Jedną ze sztuk Jona Fosse wystawiano na deskach Teatru. Polskiego we Wrocławiu.